Şartlar & Koşullar

SATIŞ

Firmamızdan aşağıda belirttiğimiz koşullar çerçevesinde alışveriş yapıyorsunuz.

Firmamız sitesinden üye olarak veya üye olmadan alışveriş yapabilirsiniz.

Sipariş esnasında fatura, teslimat, iletişim bilgilerinizin doğruluğundan emin olunuz, özellikle e-posta ve telefon numaranızı kontrol ediniz.

Web sitemizden sipariş verdiğinizde e-posta adresinize bu siparişe dair onayladığınız bilgiler gönderilecektir. Bunların sistemimiz tarafından teyidinden sonra ürün veya hizmet talepleriniz karşılanacak ve size ulaştırılacaktır.

Sevkiyata uygun fiziksel bir değer ifade eden ürün siparişleriniz kargo ile veya elden firmamız deposundan yada sevkiyat edilerek teslim edilecektir.

Aksi belirtilmedikçe siparişin verildiği tarih firmamızın kredi kartınızdan tahsilatı veya banka hesaplarımıza sipariş havalelerinin girdiği tarih olarak alınır. Genel olarak siparişin teslimat süreci bu tarihe göre yapılır.


İPTAL:

Siparişinizi tamamen iptal etmek istiyorsanız müşteri temsilcilerimizle görüşmeniz veya bu konu ile ilgili iletişim kısmında belirtilen adresimize e-posta göndermeniz gerekmektedir.

Siparişin tamamen karşılanamadığı durumlarda müşterinin yaptığı ödeme iade edilecek ve bilgi verilecektir.

Siparişin kısmen karşılandığı durumlarda müşteri bilgilendirilir ve bu sipariş için müşterinin isteği doğrultusunda işlemler yapılır. (Bazen müşteri sadece karşılananları gönderiniz ve kalanı için ödememi iade edin şartıyla sipariş verir veya eksik siparişi başka bir ürün ile değiştirin veya tüm siparişi iptal ediniz diyebilir.)

Belirlenen zaman dilimi içinde havalesi yapılmayan siparişler iptal edilir.


İADE: 

Satın alınan ürün veya hizmetin iade şartları tüketici hakları çerçevesindedir. Satın alınan ürün orijinal halde (tekrar satışa uygun), şartlara da uygun olarak bir hafta içerisinde tarafımıza herhangi bir neden göstermeksizin iade edilebilir. Bir haftadan sonra ki bu tarz iade talepleri dikkate alınmayacaktır. İadelerde kargo masrafları tamamen müşteriye aittir. Ödemeli kargolar kesinlikle kabul edilmeyecek, teslim alınmayacaktır. İade edilen ürünün şartlara uygunluğu kontrol edilecek, uygun ise geri ödeme, sonucun müşteriye bildiriminden itibaren en geç 1 ay içerisinde yapılacaktır. Geri ödemede firmamızın karşılamış olduğu banka, aracılık, kargo gibi masraflar düşülecektir.

Ürünlerimizde garanti şartlarında aksi belirtilmedikçe ürünün ambalajı açılırsa, jelatini yırtılırsa, garanti etiketi sökülürse kesinlikle garanti dışıdır, iade alınmaz.

Ürün iadesi konusunda müşteri temsilcilerimizle iletişime geçebilir veya iletişim bilgilerinde belirtilen mail adresimize konu ile ilgili mesajınızı gönderebilirsiniz.


GİZLİLİK:

BAVVEY.com sitesi 128 bit SSL güvenlik alanı ile hizmet vermektedir.

Üyelikte kullandığınız kişisel bilgileriniz ve kredi kartı bilgileriniz üçüncü şahıslar tarafından izlenemez ve kopyalanamaz. 3. Kişilerle kart bilgilerinin paylaşımı kesinlikle yoktur. Güvenle alışveriş yapabilirsiniz.


KARGO ve TESLİMAT:

Ürünler firmamızın anlaşmalı olduğu kargo firmaları ile tarafınıza ulaştırılacaktır.Aksi belirlenmedikçe, siparişlerinize ait kargo masrafları siparişinize dahil edileceğinden teslimat esnasında ayrıca kargo ödemesi yapmayınız. Firmamızın anlaşmalı olduğu kargo firmalarının dışında özellikle istediğiniz bir kargo firması var ise müşteri temsilcilerimizle iletişime geçiniz.

Kargonuzu teslim alırken hasarsız aldığınızdan emin olmalısınız. Teslim aldıktan sonra kargo şirketinin sorumluluğu kalktığından lütfen ürünle ilgili bir problem olduğunu gördüğünüzde kargo firmasına tutanak hazırlatınız ve kargoyu teslim almayınız.

Ödeme bilgilerinizin teyid edilmesinin ardından siparişiniz hazırlanıp belirttiğiniz adrese ulaştırılacaktır.

Siparişinizin en kısa zamanda adresinize teslim edilebilmesi için sipariş tarihinden itibaren belirlenen zaman dilimi içinde ödeme işleminin gerçekleştirilmiş olması gerekmektedir.

Kargo ücretleri sipariş esnasında müşteriye gösterilmektedir.

Ürün değişimi, iadesi veya teslim adresinin yanlış verilmesi durumlarında oluşacak kargo masrafları müşteriye aittir.

Teslimatın gecikmesi veya benzeri gibi durumlarında bizimle iletişim kısmında belirttiğimiz e-posta adresimiz ya da telefonumuzdan irtibata geçebilirsiniz. Görüşmelerinizde ve yazışmalarda mutlaka sipariş numaranızı veya ilgili bilgileri belirtiniz.

Ödeme bilgilerinde veya teslimat adresinde bir sorun oluşması durumunda sizinle, belirtmiş olduğunuz e-posta adresi veya telefon numaraları ile irtibata geçilecek, 15 gün içinde teslim edilemeyen siparişler iptal edilecektir.


ÖDEMELER:

Ödemelerinizi firmamızla belirlediğiniz (kredi kartları, banka havalesi) ödeme seçenekleri ile yapabilirsiniz.

Havale ile ödemelerde sipariş tarihinden belirlenen zaman dilimi içinde ödeme işleminin gerçekleştirilmiş olması gerekmektedir.

Havale işlemleri sırasında ilgili kurum tarafından talep edilebilecek "masraf" vb. ücretlerin karşılanması tamamen müşteriye aittir.

Havale ile ödeme işlemini yaparken Sipariş Numarasını  veya ilgili bilgileri mutlaka belirtiniz

Havale ile yaptığınız ödemelerde ödemenizi gösteren banka dekontunu mail adresimize HAVALE DEKONT başlığı ile gönderiniz.


KREDİ KARTI ÖDEME PROBLEMLERİ:

Kredi Kartından ödeme yaparken problemler yaşanıyorsa bunların aşağıda belirtilen nedenleri olabilir.

- Kredi kartı numaranızı ve/veya CVC Güvenlik Numaranızı (Kredi kartınızın arkasındaki son 3 rakam) yanlış girmiş olabilirsiniz.

- Kredi Kartınız limit aşımına uğramış olabilir. (Bankanızla görüşünüz.)

- Kredi Kartınızın kullanım süresi dolmuş olabilir. (Bankanızla görüşünüz.)

- Kredi kartınız banka tarafından bloke edilmiş olabilir. (Bankanızla görüşünüz.)